Wkładka domaciczna – w jaki sposób działa i czy każda z kobiet może jej używać?

Dzisiejsze kobiety mają wybór w zakresie różnych metod antykoncepcji. Jedną spośród nich jest wkładka domaciczna – niewielkich rozmiarów przyrząd, który zostaje umieszczony przez lekarza w macicy. Jak dokładnie działa domaciczna wkładka? Czy stanowi ona metodę antykoncepcji dla każdej spośród kobiet?

Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna, spirala, wkładka wewnątrzmaciczna – pod takimi nazwami spotykane jest małych rozmiarów urządzenie spełniające funkcję niezwykle skutecznej metody antykoncepcji. Jak wskazuje nazwa, wkładkę domaciczną, umieszcza się w środku macicy. Jest też jak najbardziej możliwe, gdyż między ona parę centymetrów. Swoim kształtem przypomina na ogół literę T, chociaż na rynku dostępne są również wkładki mające kształt kuli.

Spirale wykonuje się z zupełnie bezpiecznego dla zdrowia kobiety materiału z dodatkiem złota, srebra, platyny czy miedzi. Alternatywę dla tego typu rozwiązania stanowią wkładki zawierające pewną dawkę hormonów, które będą stopniowo uwalniane. Wkładka domaciczna nie tak od razu była wykorzystywana w roli metody zapobiegającej niechcianej ciąży. Z początku spełniała zupełnie inną rolę. Jej zadaniem było leczenie u pań tyłozgięcia macicy (dzisiaj już wiadomo, iż tyłozgięcie wymienionego narządu to tylko wariant anatomiczny, który występuje nawet u 1/4 kobiet, który nie jest także żadnym zagrożeniem dla stanu zdrowia). Wkładka miała za zadanie zapewnić znacznie bardziej korzystne położenie macicy i tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie. Okazało się jednakże, iż spirala skutecznie zapobiega ciąży. 

Dostępne typy wkładek domacicznych

Na rynku znajdziemy dwa typy wkładek domacicznych – hormonalne i miedziane. 

Miedziane wkładki domaciczne złożone są z zupełnie obojętnego dla kobiecego organizmu materiału, jak i miedzi. Po tym, jak zostanie ona umieszczona w macicy, wywołuje swego rodzaju stan zapalny, wpływając dzięki temu na śluzówkę w macicy, plemniki i komórki jajowej i nie pozwalając na zapłodnienie. Ten rodzaj wkładki nie wykazuje wpływu na czynność jajników, a więc nie ma wpływu na naturalny cykl hormonalny – w każdym miesiącu dochodzi normalnie do krwawienia menstruacyjnego. Miedziana wkładka domaciczna zakładana jest na okres 5 lat i można ją w dowolnym momencie usunąć.

Hormonalne wkładki domaciczne stanowią niewielkie zbiorniczki, z których w stopniowy sposób uwalnia się progestagen – odpowiednik syntetyczny progesteronu. Hormon ten przyczynia się do występowania zmian w budowie endometrium, jak i w gęstości kobiecego śluzu, jak również hamuje występowanie owulacji. Chociaż jest to rodzaj hormonalnej antykoncepcji, ilość uwalniających się hormonów jest niewielka, dzięki czemu ciągle dochodzi do menstruacji, chociaż krwawienie może być dosyć skąpe. Tego typu wkładka zakładana jest na maksymalnie 5 lat.

Skuteczność antykoncepcyjna wkładki domacicznej

Skuteczność antykoncepcyjna wkładki domacicznej jest bardzo wysoka, chociaż może być odmienna dla wybranych jej rodzajów. Skuteczność metod antykoncepcyjnych określana jest za pomocą współczynnika Pearla – im będzie on niższy, tym wyższa będzie skuteczność wybranej metody. W wypadku wskaźnika Pearla podawane są dwie różne wartości – typowe stosowanie (TS), kiedy wybrana metoda nie zawsze była prawidłowo używana, jak i idealne zastosowanie (IS), kiedy wykluczone są pomyłki.

Dla wykonanej z miedzi wkładki, wskaźnik Pearla wynosi od 1,2 IS do 3 TS, zatem jest to dosyć skuteczna metoda antykoncepcyjna. Jeszcze lepsze efekty przynosi zastosowanie hormonalnej wkładki, w wypadku której wskaźnik Pearla mieści się w przedziale od 0,1 IS do 0,3 TS.

Czy wkładka domaciczna jest metodą antykoncepcji dla każdego?

Pomimo wysokiej skuteczności i wygody wkładki domacicznej, nie każda spośród kobiet będzie mogła zastosować wymieniony typ antykoncepcji. Przeciwskazaniem do zastosowania domacicznej wkładki, mogą być ostre zapalenia dróg rodnych, wady wrodzone macicy i jej mięśniaki, jak również bolesne menstruacje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *