Wazektomia – skuteczność, wskazania i przeciwwskazania

Wazektomia, czyli przecięcie nasieniowodów, stanowi jedną spośród skutecznych metod antykoncepcji dla panów. Skuteczność wymienionego zabiegu szacuje się na prawie 100 procent, dlatego też kieruje się ją do mężczyzn, którzy nie powinni albo nie chcą mieć w ogóle dzieci. Jakie mogą być wskazania, jak i przeciwskazania do przeprowadzenia wazektomii u mężczyzn? 

Wazektomia – czym jest?

Najprościej rzecz ujmując, wazektomia stanowi procedurę mikrochirurgiczną, której zadaniem jest czasowe doprowadzenie do bezpłodności mężczyzny. Wazektomia stanowi najpopularniejszy środek antykoncepcyjny na terenie Stanów Zjednoczonych. Dla panów jest zupełnie bezpieczna, łatwa, a co najbardziej istotne odznacza się bardzo dużą skutecznością, która sięga prawie 100 procent. Wazektomia to przecięcie i podwiązanie nasieniowodów, które odpowiadają za transportowanie plemników do męskiego ejakulatu. Mężczyzna może ciągle uprawiać aktywność seksualną, niemniej jednak w jego spermie nie będą już obecne plemniki. Oznacza to najprościej mówiąc, iż szanse na spłodzenie potomka, są praktycznie znikome.

Dzisiaj w wielu wypadkach wazektomia wykonywana jest techniką bez użycia skalpela. Jak jej nazwa wskazuje, specjalista zajmujący się wykonaniem zabiegu nie używa w ogóle skalpela i nie musi też nacinać skóry. Zamiast tego stosuje specjalistyczne narzędzie, za pomocą którego chwyta wcześniej znieczuloną okolicę na mosznie i w delikatny sposób rozdziela ją na warstwy. Otwory, poprzez które lekarz dostaje się do nasieniowodów, mają wyłącznie średnicę 6 mm. Zwykle podczas takiego zabiegu nie jest nawet konieczne zakładanie szwów, gdyż skóra ulega samoistnemu zalepieniu. Po paru dniach od momentu zabiegu, na powierzchni skóry nie ma już najmniejszego śladu.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania wazektomii

Wazektomia to w prawdzie bardzo bezpieczny zabieg, niemniej jednak decyzję na temat jej przeprowadzenia, trzeba dokładnie przemyśleć. Takiej decyzji nie można podejmować pochopnie pod wpływem chwilowych finansowych problemów, nacisków ze strony partnerki, czy też występującej choroby. Decyzja o poddaniu się wazektomii powinna zostać podjęta wówczas, gdy mężczyzna znajduje się w stabilnym, stałym związku i partnerzy bardzo dokładnie rozważyli wszelkie argumenty za, jak i przeciw wymienionej metodzie. Pośród najczęściej występujących wskazań do podjęcia decyzji odnośnie przeprowadzenia wazektomii wymieniane są:

  • sytuacje, kiedy partnerzy uważają wspólnie, iż ich rodzina jest już kompletna. Obydwoje nie chcą posiadać większej ilości dzieci, zaś żadna inna metoda antykoncepcji nie jest w stanie im zapewnić stuprocentowego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą,
  • sytuacje, kiedy w związku jedno spośród partnerów albo obydwoje są nosicielami schorzenia przenoszonego genetycznie, którego nie mają zamiaru przekazywać kolejnym pokoleniom,
  • sytuacje, kiedy kobieta mierzy się z bardzo poważnymi kłopotami ze zdrowiem, zaś ciąża mogłaby być dla niej zagrożeniem życia.

Żeby decyzja na temat poddania się wazektomii, nie została podjęta pochopnie, zanim do niej dojdzie warto rozważyć ewentualne przeciwskazania. Wazektomii nie zaleca się bowiem w wypadku:

  • kiedy w związku jedno spośród partnerów nie ma przekonania do tego, czy chce posiadać kiedykolwiek dzieci,
  • kiedy para przechodzi bardzo poważny kryzys, w którym rozważane jest rozstanie,
  • kiedy mężczyzna decyduje się na poddanie się zabiegowi z uwagi na to, żeby odciążyć pod względem stosowania antykoncepcji własną partnerkę,
  • kiedy mężczyzna wyłącznie przez pewien okres nie chce mieć dzieci, zaś w przyszłości chciałby sobie przywrócić płodność poprzez wykonanie rewazektomii,
  • kiedy decyzja odnośnie zabiegu stanowi rezultat nacisków partnerki,
  • kiedy jedynym powodem do przeprowadzenia zabiegu, będzie brak zaakceptowania innych sposobów antykoncepcji,
  • kiedy mężczyzna jest młody i jego dorosłe życie dopiero się zaczyna.

Z wyżej opisanych założeń jasno wynika, iż decyzja na temat poddania się wazektomii winna być dojrzała i świadoma i podjęta bez nacisku ze strony osób trzecich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *