Podwiązanie jajników – przebieg zabiegu, metody oraz skutki sterylizacji kobiecej

Podwiązanie jajowodów, nazywane inaczej kobiecą sterylizacją, to typ trwałego zapobiegania niechcianej ciąży. Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo, w naszym kraju wykonuje się taki zabieg wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Jak wygląda zabieg podwiązywania jajników i jakimi sposobami może on być przeprowadzony? Jakie ma on konsekwencje i czy jest odwracalny? 

Podwiązanie jajników – czym jest?

Podwiązanie jajników, nazywane inaczej chirurgiczną sterylizacją kobiecą, stanowi najskuteczniejszą z możliwych metodę antykoncepcji. Przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu w większości wypadków skutkować będzie nieodwracalną już utratą możliwości naturalnego zapłodnienia. Należy jednakże mieć na uwadze, iż jest to dosyć radykalny sposób, zatem decyzja o jego zastosowaniu wymagać będzie gruntownego przemyślenia.

Zabieg sterylizacji nie jest przeprowadzany w naszym kraju na życzenie kobiety. W Polsce można jednakże przeprowadzić wazektomię, czyli zabieg podwiązania nasieniowodów u mężczyzny.

Polskie prawo a podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów u kobiet budzi swego rodzaju kontrowersje, gdyż doprowadza do trwałej bezpłodności. Niestety nieodwracalne już pozbawienie zdolności do rozrodu, którego celem nie jest ratowanie zdrowia albo życia, w naszym kraju jest zakazane. Oznacza to, iż zabieg podwiązania jajowodów nie może być wykonany na prośbę kobiety, ponieważ prowadziłoby to do odpowiedzialności karnej lekarza. 

Pomimo tego zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, podwiązanie jajowodów dopuszczalne jest wyłącznie w paru przypadkach. Zabieg ten może zostać przeprowadzony, kiedy:

  • wystąpi ryzyko wystąpienia poważnego schorzenia genetycznego u nowo narodzonego dziecka,
  • następna ciąża może być zagrożeniem dla zdrowia albo życia matki.

Zabieg podwiązania jajowodów przeprowadzany jest zatem wyłącznie z przyczyn medycznych. Nierzadko wykonywany jest on w sytuacji, kiedy kobieta kolejny raz poddawana jest cięciu cesarskiemu, zaś następny tego typu zabieg mógłby wiązać się z ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

Zabieg podwiązania jajowodów – na czym właściwie polega?

W wypadku podwiązania jajowodów, stosowane są różne metody. Istotę tego zabiegu stanowi przerwanie ciągłości jajowodów. W takim celu wykorzystywana jest laparoskopia albo laparotomia.

Laparoskopowa sterylizacja kobiety opiera się na wykonaniu niewielkiego nacięcia, przez które wprowadza się małą rurkę wraz z kamerą oraz chirurgicznymi narzędziami. W takim przypadku możliwie jest nie tylko przeprowadzenie elektrokoagulacji jaj owodu (poddania ich działaniu bardzo wysokiej temperatury, co doprowadza do ich skurczenia) oraz założenia specjalistycznego klipsa,

Sterylizacja za pomocą laparotomii, czyli najbardziej inwazyjnej z metod, wymaga otworzenia jamy brzusznej dzięki nacięciu mięśni i skóry. Pierwszy z etapów, czyli przeprowadzenie właściwych nacięć w celu przedostania się do jajników, nie ulega zmianie. Zaś samo podwiązywanie jajowodów może być przeprowadzone za pomocą różnych metod, wśród których wymieniana jest:

  • sterylizacja klipsowa (specjalista zakłada specjalistyczne klipsy na jajowody, co przyczynia się do przerwania ciągłości jajowodów. Dzisiaj tę metodę stosuje się bardzo rzadko, niemniej jednak jedną spośród jej plusów są możliwości jej odwrócenia),
  • metoda Mandlera – to miażdżenie jajowodu, a później nałożenie swego rodzaju podwiązki składającej się z nici niewchłanialnych,
  • metoda Pomeroya – to nieco zmodyfikowana metoda Mandlera – poza tym, iż dochodzi do zmiażdżenia jajowodu, jest on w całości usuwany,
  • metoda Labhardta – lekarz najpierw nacina błony jajowodów, których części są następnie usuwane, zaś reszta jest łączona z krezką odpowiedzialną za podtrzymywanie elementów w jamie brzusznej i zszywana,
  • fimbriektomia – specjalista wycina strzępki jajowodów i jajnika i podwiązuje je, zaś końcówki strzępków są usuwane,
  • metoda Irvinga – to obustronne podwiązanie i przecięcie jajowodów i zaszycie ich w jamie otrzewnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *