Brak orgazmu u mężczyzn – czym jest spowodowany?

Orgazm to wyjątkowe uczucie, które zazwyczaj ma miejsce na koniec stosunku seksualnego. Zapewnia ono fizyczne i psychiczne odprężenie doświadczającej go osobie. Jest to wyjątkowo silna rozkosz. U mężczyzn orgazm zazwyczaj trwa bardzo krótko – zaledwie kilka sekund. Mimo tego, każdy mężczyzna podczas stosunku seksualnego czeka właśnie na ten moment. Niestety, niektórzy panowie mają problem z odczuwaniem orgazmu lub nie odczuwają go wcale. Z czego wynika brak orgazmu u mężczyzn? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Orgazm – co to takiego?

Orgazm, czyli szczytowanie, to odczuwanie silnej rozkoszy na skutek podniecenia seksualnego. Uczucie to zazwyczaj nie pojawia się wyłącznie przy narządach płciowych, ale rozchodzi się proporcjonalnie na całe ciało. Dodatkowo, orgazm może pojawić się nawet w wyniku pobudzania zupełnie innych sfer niż te, które uważa się za intymne. Zasada ta dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również i kobiet. Oczywiście, obie płcie odczuwają orgazm w zupełnie inny sposób. Zdarza się też, że panowie mają spore trudności z uzyskaniem orgazmu.

Według badań u 90% mężczyzn orgazm następuje wyłącznie na skutek pobudzania seksualnego penisa. Penis ulega znacznemu powiększeniu i wydłużeniu na skutek odpowiedniej stymulacji seksualnej, czyli przede wszystkim za sprawą obecności partnerki. W ten sposób dochodzi do erekcji. Penis staje się jednocześnie sztywny i odsłania się żołądź, która również ulega powiększeniu. Gdy dochodzi do penetracji pochwy, pobudzenie seksualne proporcjonalnie rośnie. Im mocniejsze jest pobudzenie, tym pojawiają się też rumieńce na klatce piersiowej i brzuchu mężczyzny. Rumieńce są też łatwo zauważalne na twarzy danego mężczyzny. Na koniec stosunku seksualnego następuje wytrysk, któremu towarzyszą rytmiczne skurcze mięśni penisa oraz zwieracza odbytu. Wytrysk w zdecydowanej większości przypadków łączy się z orgazmem, jednak nie jest to regułą. Zdarza się, że mężczyzna doświadcza wyłącznie wytrysku, a orgazm się nie pojawia. 

Z czego wynika brak orgazmu u mężczyzny?

Brak szczytowania mimo odpowiedniej stymulacji seksualnej określany jest przez lekarzy jako anorgazmia. Mężczyzna podejmuje szereg działań mających na celu uzyskanie orgazmu, jednak kończą się one niestety niepowodzeniem. Taka sytuacja może doprowadzić do znacznego pogorszenia relacji między mężczyzną a jego partnerką. Brak orgazmu u mężczyzn, który pojawia się w sposób długotrwały i niezmienny, może spowodować, że mężczyzna będzie cierpiał na znaczny spadek własnej wartości. To z kolei może w konsekwencji doprowadzić nawet do depresji i zaburzeń erekcji. 

Brak orgazmu u mężczyzn – przyczyny 

Do najważniejszych przyczyn braku orgazmu u mężczyzn zaliczamy:

  • niską samoocenę,
  • depresją, 
  • sytuacje stresowe, 
  • lęk przed zarażeniem się chorobą przenoszoną drogą płciową,
  • operacje przebyte w okolicach miejsc intymnych, 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *